Korona Günlerinde Aşk – Güçlü İlişki Egzersizleri

Tüm dünya Covid-19’la mücadelesine devam ediyor. Birçoğumuz için zorlayıcı olan bu süreç daha önce deneyimlemediğimiz yaşantıları ve hissetmediğimiz duyguları da beraberinde getirdi. Kimimiz mecburen işe gidip gelmeye devam etse de birçoğumuzun günlük rutini maalesef değişti. Alışık olmadığımız bu düzene geçişle beraber evde vakit geçirmeye çalışırken ‘Ya hasta olursam’ ‘Ya virüs bana da bulaşırsa’ gibi kaygılar süreci yönetmeyi oldukça zorlaştırıyor.

Evde vakit geçirdiğiniz bu dönemde partnerinizle geçirdiğiniz süre de haliyle artmaya başladı. Gelin bu kaygıdan biraz olsun uzaklaşabilmek için yönümüzü biraz ilişkimize çevirelim. 

Gottman Çift Terapisi yönteminin kurucuları Julia ve John Gottman uzun yıllar sürdürdükleri araştırmalarından elde ettikleri sonuçlardan birini şu şekilde özetliyorlar: Birbirlerine daha fazla ilgi gösteren ve beğenilerini daha fazla dile getiren çiftler daha güçlü ve doyumlu bir ilişkiye sahiptirler.

Buradan hareketle; partnerinizle daha yakın olduğunuz, daha fazla vakit geçirdiğiniz bu dönemde ilişkinizin ilgi ve beğeni sistemini besleyecek küçük bir egzersiz yapmak ister misiniz? Nasıl mı?

Şimdi partnerinizi karşınıza alın. Mümkünse aynı koltukta birbirinize dönün ve şunu düşünün: Hayatınıza aldığınız bu özel kişinin hangi özelliklerini takdir ediyorsunuz? Unutmayın amacımız sadece onun pozitif özelliklerine odaklanmak. Hepimizin kusurlu yanları vardır. Şu an sadece onun sevdiğiniz özelliklerini düşünün ve takdir edin. Eğer bulmakta zorlanıyorsanız size aşağıda bir liste sunuyorum. Listede olmayan ve eklemek istediğiniz özellikler varsa onları da dile getirebilirsiniz.

Senin …………. Oluşunu Takdir ediyorum.

Sevgi DoluDuyarlıCesurZekiDüşünceliZekiBonkörSadıkDoğru Sözlü
Güçlü KararlıYaratıcıEğlenceliDestekleyiciKomikDüzenliBecerikliNeşeli
AğırbaşlıŞefkatliİlgiliArkadaşçaTutumluHassasGüvenilirSorumluSıcak
MertNazikŞakacıGüzelYakışıklıHayat DoluHarika bir ebeveynHarika bir partnerGüçlü

Ör: Senin düşünceli yanını takdir ediyorum. Ne zaman kendine bir şey almak için bir mağazaya gitsen düşünür bana da alırsın. Bu yanın beni çok mutlu ediyor. 

Ör: Senin iyi baba olduğunu düşünüyorum. Çocuklarla ilgilenmen, onlara sarılışın verdiğin sevgiyi takdir ediyorum.

Ör: Çok çalışkansın. Kendin, hedeflerin ve bizim için çalışıyorsun. Ne zaman bir şey rica etsem ertelemez yaparsın. Bu konuda seni takdir ediyorum. 

Unutmayın! Bu egzersizi yapmamızın amacı: İlişkinizdeki beğeni sistemini beslemek. Hepimizin kusurlu ve zayıf yanları vardır. Onları bulmak ve dile getirmek çok kolaydır. Belki de bu zamana kadar daha çok böyle yaptınız. Şu an amacımız : Bir diğer pencereden bakıp takdir ettiğiniz yanları bonkörce dile getirmek. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s