Koronalı Günlerde İlişkiler: Duygusal Banka Hesabınıza Yatırım Yapın

Çin’de görülmeye başlayarak hayatımıza giriş yapan korona virüs çok karmaşık duyguları da beraberinde getirdi. İlk başlarda belki de pek çoğumuzun temennisi korona virüsün ülkemize gelmeyerek bizi es geçeceği yönündeydi. Ancak işler çok hızlı değişti. Zaman içerisinde birçoğumuz için bu temenni maalesef ‘Umarım korona virüs bana bulaşmaz’ la yer değiştirdi.

Hepimiz evlerden çıkmamaya, sosyal mesafeye dikkat etmeye, kişisel temizliğimize daha fazla özen göstermeye başladık. Yani korona virüsün bize bulaşmaması için riskleri en aza indirmek için çaba harcadık ve harcamaya da devam ediyoruz. Bu çabayı bir nevi kişisel bir sağlık yatırımı olarak tanımlayabiliriz. Böyle bir dönemde bunun anlamlı bir yatırım olduğu da aşikar. 

Ancak hayatımız farklı alanlarda da devam ederken bu yazımda dikkatinizi farklı bir yatırım alanına çekmek istiyorum. Evlerde normalden daha fazla vakit geçirdiğimiz bu dönemde partnerinizle olan ilişkinizde ‘Duygusal Banka Hesaplarınıza’ ne kadar yatırım yapıyorsunuz? Galiba bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle duygusal banka hesabının ne olduğuna açıklık getirmemiz gerekiyor.

Duygusal Banka Hesabına Yatırım Yapmak Nedir?

Diyelim ki partneriniz çok önemli bir iş görüşmesine gidecek.  Akşamdan biraz kaygılı olduğunu hissediyorsunuz. Sabah erken kalkıp ona güzel bir çay demleyip kahvaltı hazırlıyorsunuz. Sonra uyandırıp birlikte kahvaltı ediyorsunuz. Kahvaltınız bitiyor. Hazırlanmasına yardım edip sırtını sıvazlayıp ona güvendiğinizi söyleyip uğurluyorsunuz. Eşiniz evden daha mutlu ve güvende ayrılıyor. 

İşte bu örnekteki yaşantıyı duygusal banka hesabına yapılan bir yatırım olarak tanımlayabiliriz. Aslında birçoğunuz partnerinizle uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı seçtiğiniz pek çok durumda farkında olmadan bu hesaba tek taraflı veya karşılıklı bir miktar yatırım yapıyorsunuz.

Peki bu yatırımlar ne işe yarıyor?

İlişkinizde işler yolunda gitmediğinde, stres yaratan durumlarla karşı karşıya kaldığınızda veya bir çatışma yaşadığınızda bu yatırımlar oluşturduğu duygusal birikimlerle ilişkinizi koruyan bir tampon görevi görüyor. Bu kavramı ortaya koyan John ve Julia Gottman gerçekleştirdikleri çift araştırmalarında birbirine daha fazla yönelen çiftlerin duygusal yatırımları sayesinde zor dönemlerde bile birbirlerine yönelik olumlu duygularını sürdürebildiklerini bulgulamışlardır. 

Gottman’lar bu bulguyu şu sözlerle özetliyorlar: ‘Çoğu kişi partneriyle mutlu bir ilişki kurabilmenin sırrını mum ışığında bir yemeğe gitmek veya deniz kıyısında güzel bir tatil yapmak olarak görüyor. Oysa gerçek sır her gün küçük vesilelerle de olsa birbirine yönelip yakınlaşmaktır.’

Duygusal Banka Hesabına Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Eğer buraya kadar okuduysanız sizi partnerinizin banka hesabına yatırım yapmaya istekli biri olarak kabul ediyorum. Birazdan size çift olarak birbirinize nasıl yatırımlar yapabileceğiniz konusunda seçenekler içeren bir alıştırma sunacağım. Ancak bunu bir yarışmaya, birbirinizin hesabını takibe dönüştürmemeye özen gösterin. Amacımız çatışıp birbirinizden uzaklaşmanız değil. Tam aksine yakınlaşabilmeniz. Alıştırma sırasında olabildiğince bonkör olmaya çalışın. Çünkü ne kadar çok yatırım yaparsanız ilişkinizin iyileşmesi de o kadar olasıdır.

Aşağıda birbirinize yakınlaşabileceğiniz bazı etkinlikler var. Bu etkinlikler arasından eşinizin sizinle yapmasını istediğiniz veya daha sık olmasını istediğiniz 3 etkinliği seçin.

 1. Akşamları bir araya gelip günün nasıl geçtiğini konuşmak
 2. Alışveriş listesi oluşturup birlikte yiyecek alışverişine çıkmak
 3. Birlikte yemek yapmak
 4. Evde misafir ağırlamak
 5. Birlikte evi temizlemek
 6. İş saatlerinde birbirini aramak veya mesajlaşmak
 7. Birlikte kültürel veya dini bir yeri ziyaret etmek
 8. Birlikte bir yardım faaliyetinde bulunmak
 9. Hafta sonu gezilere çıkmak.(Piknik, araba turu vb)
 10. Birlikte egzersiz yapmak
 11. Çocuklarla vakit geçirmek
 12. Birlikte film veya dizi izlemek
 13. Dışarıdan yemek sipariş etmek
 14. Birlikte kitap okumak
 15. Müzik dinlemek
 16. Birbirine komik videolar ve gönderiler atmak
 17. Birlikte bilgisayar, telefon veya masa oyunları oynamak
 18. Tatil planlamak. Seyahat etmek
 19. İçecekler eşliğinde sohbet etmek
 20. Dedikodu yapmak
 21. Birbirine mektup yazmak
 22. ………. (Listede olmayan ancak size hitap edebilecek seçenekleri de ekleyebilirsiniz).

Şimdi yukarıdaki listeden yaptığınız 3 seçimi partnerinizle paylaşın. Ondan isteğinizi talep edin. Ancak bunu yaparken oldukça yumuşak bir dil kullanmanız ilişkiniz için daha iyi olacaktır. (Ör: Beni hiç dinlemiyorsun yerine Benimle daha fazla konuşmana ihtiyacım var. Bunu yapabilirsek daha memnun olurum gibi.) Bu alıştırmadan fayda görebilmeniz için her iki tarafın da yapılan 3 seçimden en az birini yapacağını taahhüt etmesi ve birlikte gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Unutmayın! Başta da bahsettiğim gibi birbirinden uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı seçen çiftler daha güçlü ilişkilere sahip oluyorlar. Bu yazımda yakınlaşmanın yollarından biri olan duygusal banka hesabının nasıl oluşturulup geliştirilebileceğinden bahsettim. 

Hesaplarınıza yüklü miktarlarda yatırımlar yapmanız dileklerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s